Makyajda Renk Uyumu

Makyajda Renk Uyumu

MAKYAJDA RENK BİLGİSİ
Işığın cisimlere çarptıktan sonra, yansıyarak görme duyumuzda bıraktığı etkiye renk denir. Güneşli havada renklerin daha parlak ve canlı olmaları, kapalı bir havada ise renklerin parlaklığını kaybetmesive daha da koyu gözükmesi rengin ışığa bağlı oluşunu gösterir. Doğada bulunan tüm renkler ana renklerden meydana gelir. Siyah ,beyaz ve gri ;renk sayılmaz. Bu üç renk nötr renktir. Makyajda siyah ve beyazrenkler, herhangi bir rengi açmak yada koyulaştırmak için kullanılır.

RENKLERDE UYUM
Yüzünüzü bir portre gibi düşünün resimde yersiz ve ölçüsüz renkler kullanılırsa ne olur. Tabii ki bozulur işte bu yüzden makyajda da renk uyumu çok önemlidir.

Sıcak renkler: Kırmızı ve sarının yer aldığı karışık renklerdir. Kırmızının tonları, sarının tonları ve her ikisinin karışımından oluşan turuncunun tonları sıcak tonlardır.
Soğuk renkler: Donuk renklerdir. Soğuk renkler mavi rengin çevresinden oluşurlar.
Ana renkler: Kırmızı, Mavi, Sarı
Ara renkler: Turuncu, Mor, Yeşil
Bir ana renkle bir ara renk eşlenerek birbirini tamamlar. Ayrıca iki ana rengin karışımından yapılan yardımcı renk, karışımına girmeyen üçüncü ana rengin tamamlayıcısıdır. Makyajda zıt renkler daha parlak ve canlı gösterirler. Zıt renklerin oluşumu ise; tamamlayıcı renkler karıştırılmayıp yan yana konulursa birbirinin değerini artırırlar. Renklerin bu tür görünüşü zıt renkleri oluşturur. Zıt renklere örnek olarak; yeşil ile kırmızı, sarı ile mor, mavi ile turuncu zıt renklerdir.
Sıcak renkler: Kırmızı, Turuncu, Sarı
Soğuk renkler: Mavi, Yeşil, Mor
Ton uyumu: Bir rengin ışık etkisi ile koyudan açığa doğru gösterdiği değerlerdir.
Yakın renkler uyumu: yan yana düşen üç renkle kurulan uyumdur. Örneğin;mavi, sarı ve karışımları olan yeşil.
Zıt renkler uyumu: Zıt renklerle ya da sıcak-soğuk renklerle kurulan uyumdur.

MAKYAJDA RENK UYUMU
Makyajda fondöten, göz makyajı, allık ve rujunuzun uyumlu olması gerekir. Bunun içinde öncelikle kullanılan renklerin yüzünüze yakışması ve teninize uyması gerekmektedir.

Up